Ben, Tolga KARAKOL

İstanbul‘un Bakırköy semtinde doğdum ve askerlik dönemi hariç, tüm hayatımı İstanbul‘da geçirdim. İlkokul’u Bahçelievler Dr.Refik Saydam İ.Ö.O‘unda okudum. Küçükken en büyük merakım elektronik eşyaları söküp, tekrardan toplamaktı. Sonra resim çizmeyi öğrendim, gördüğüm her şeyi çizdim kendimi, annemi, babamı, çizgi filmleri çizdim. Ta ki babam Atari 2600 nağmı diğer Karakutu’yu eve getirene kadar…

Joystick ile ekrandaki karakterlere hükmetmek müthiş bir histi o zamanlar ama bu macera da fazla sürmedi. 1996 yılına geldiğimizde babam bu sefer Commodore 64 ile eve gelmişti. İlk bilgisayarım efsane C64 siyah ekran ve yeşil yazılar o dönem mouse bile yoktu. Klavye komutları ile bilgisayarı açmak bilim kurgu filmlerinde oynamak gibi geliyordu. En büyük hobim C64 olmuştu.

Fakat aynı dönemde Sony‘nin çıkarttığı PlayStation‘ın ülkemizde yaygınlaşmaya başlaması, tekrardan ilgimin konsola geçmesini sağladı. 1998 yılına gelindiğinde PlayStation artık vazgeçilmezim olmuştu. Normalde atari salonlarında oynadığımız 3D oyunları evimizde oynamayabilmek harika bir şeydi. PlayStation büyüsüne kapılmıştık artık ne geceler oluyordu ne sabahlar sürekli PlayStation başındaydık.

Tekken 3 ile dövüş oyunu neymiş anladık, Gran Turismo 2 ile araba yarışı budur dedik, Silent Hill iliklerimize kadar korkuyu tattık…

Peki sonra ne mi oldu ? Oyuncu koltuğundan kalkıp, yapımcı koltuğuna geçmeye karar verdim. Artık grafikleri, hareketleri, animasyonları ben yapmak istiyordum. Bunun için araştırmalar yapmaya karar verdim. Sırasıyla Game Maker, 3D GameStudio ve FPS Creator programlarını inceledim ve kullandım. Bir kaç tane araba ve FPS oyunu yaptım. Fakat bu programlar daha çok tek kişinin oyun yapabilmesi için çıkartılmış programlardı içlerinde bir çok hazır done ve karakterler bulunuyor. Ben bu karakterleri de kendim çizmek her şeyi kendim yapmak istiyordum.

Araştırmalara devam ettiğimde bu işin o kadar kolay olmadığını anladım. Ses, grafik, yazılım gibi tüm departmanların ayrı olduğunu ve Dünya’ca ünlü firmaların çıkarttıkları oyunlarda binlerce kişinin çalıştığını öğrendim. Kaliteli bir oyunu tek başına çıkartmak mümkün değildi. Bir departman seçmeli ve bu yönde ilerlemeliydim. Hem bilgisayarı hem de resim yapmayı çok sevdiğime göre grafik benim için biçilmiş kaftandı. Bu yönde ilerlemeye karar verdim. İlk önce Photoshop programını sonra ise diğer grafik programlarını öğrendim. İnternetten sürekli araştırmalar yapıyor. Makaleler okuyor, videolar izliyordum. O dönemde Türkçe kaynak az olduğu için ingilizce kaynakları anlamaya çalışıyordum.

Bu dönemde Beylikdüzü’nde 75.Yıl Cumhuriyet Lisesi‘ne başladım. 8 aylık bir zaman zarfından sonra Grafik programlarını ciddi anlamda kullanmaya başlamıştım. Kişilere ve kurumlara ufak tefek işler yapıyordum. O dönemde Türkiye’de ciddi anlamda bir oyun sektörü olmadığı için grafik alanında devam etmeye karar verdim. Grafiği öğrendikten ve internette bu kadar vakit geçirdikten sonra artık Web alanına ilgim yoğunlaştı. Zaten işin grafik kısmını biliyordum. Kodlama kısmını tamamlayıp puzzle’ı birleştirmem gerekiyordu.

Online sistemler, bloglar derken HTML ve CSS öğrenmeye karar verdim. İlk başta kodlar zor geliyordu, fakat zamanla mantığını anladım ve sürekli yazmaya başladım. Hosting ve domainler alıp siteler açmaya başladım. Birçok hata ve sorunla da karşılaşsam bir şekilde sonuca ulaştım. Bu sırada lise bitti ve artık ben Web Tasarım yapabiliyordum.

Beykent Üniversite’sinde Grafik Tasarım eğitimine başladım. Okulda ağırlıklı olarak Grafik, Web, 3D Modelleme ve Bilgisayar derslerimiz vardı. Bunun dışında Sanat Tarihi ve Görsel Algı gibi derslerimiz vardı. Fakat derslerin %80’i ya MAC labs’da yada PC labs’da geçiyordu. Bu durum benim için çok güzeldi. Bildiğim sevdiğim ve öğrenmeye meraklı olduğum konuları işliyorduk. Programların nerdeyse hepsini bildiğim için pek bir zorluk yaşamadan okulu bitirdim.

Okul döneminde ARC Medya Reklam Ajansı’nda çalışmaya başladım. Burada profesyonel iş akışı ve iş hayatında yapılan tasarımlara dair birçok bilgi ve tecrübe edindim. Birçok iş yaptım, yaptığım tasarım ürünlerini basılı bitmiş halde görmek oldukça keyif vericiydi. Bir tasarımcı için belki de en güzel an buydu. Tasarım biter, okey alınır, iş basılır ve elinize gelir. Ya da bir markette ve ya sokakta yaptığınız işi görürsünüz. İşin hikâyesi aklınıza gelir, bunu ben yaptım dersiniz. İşte o an paha biçilemez.

Okul bittiğinde İmaj Jöle’nin yaratıcısı, Ukip Kozmetik firmasında Grafik Tasarımcı olarak işe başladım. Burada firmanın çıkarttığı birçok yeni ürünü geliştirdim. Etiket, ambalaj, katalog, fuar, internet yayınları ve sosyal medya gibi konularda görev aldım. Firmada yaklaşık 3 yıl boyunca çalıştıktan sonra, vatani hizmetimi tamamlamak üzere, önce Ankara/Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu, daha sonra da Balıkesir Astsubay MYO’ya gittim. Güzel bir askerlik döneminden sonra İstanbul’a geri döndüm.

Askerden geldikten sonra BEBAK kremleri ile ünlü Sora Kozmetik firmasında Tasarım Bölüm Sorumlusu olarak işe başladım. Burada 4 kişilik bir ekibimiz vardı. Firmanın Web Tasarım, Grafik Tasarım ve Sosyal Medya işlerini hem kendim yaptım hem de ekibi organize ettim.

Bu firmada çalışırken, Kadıköy’de birçok özel eğitim kurumunda Web&Grafik eğitimleri vermeye başladım. Her zaman öğrenmeyi ve öğretmeyi seven bir insan olduğum için bu işten çok zevk alıyordum.

Eğitim işinin gönlümde ayrı bir yeri olduğu için şirketi bırakmaya ve tamamen eğitim, danışmanlık ve proje bazlı tasarım işleri ile ilgilenmeye karar verdim. Son dört yıldır da iş hayatıma aynı şekilde devam etmekteyim

photo

Tolga Karakol

Okullar

 • Beykent Üniversitesi
 • 75. Yıl Beylikdüzü Cumhuriyet Lisesi
 • Dr.Refik Saydam İ.Ö.O

Ünvanlar

 • Grafik Tasarım Uzmanı
 • Web Tasarım Uzmanı
 • Bilişim Eğitmeni
 • Youtuber
 • Blogger

Yetenekler

 • Photoshop
 • Illustrator
 • InDesign
 • Dreamweaver
 • HTML5
 • CSS3
 • Word
 • Excel
 • PowerPoint