illustrator Kısayolları ve Anlamları

illustrator kısayolları ve anlamları; klavye kısayolları (keyboard shortcuts) işimizi daha hızlı ve pratik şekilde yapmamızı sağlayan komutlardır. Bu yazımda en çok kullanılan kısayolları detaylı olarak size anlatıcam. Diğer kısayollar için Adobe’nin resmi sayfasında kaynak olarak göstereceğim. Hadi başlayalım…

EN ÇOK KULLANILAN IllUSTRATOR KISAYOLLARI

Zoom (Yakınlaşıp – Uzaklaşma) : illustrator kısayolları ‘ndan en fazla kullanacağımız kısayollardan biride zoom kısayoludur. Yakınlaşmak veya uzaklaşmak için bir sayfa açtıktan sonra klavyeden Z tuşuna bir kez basın. Böylece Zoom aracını aktif hale getirmiş olursunuz. Artık sayfanıza her tıkladığınızda sayfaya yakınlaştığınızı göreceksiniz. Uzaklaşmak için ise Zoom aracındayken Alt tuşuna basılı tutarak tıklarsanız. Sayfanızdan uzaklaşırsınız. Bir diğer yöntem ise Ctrl+Alt tuşuna basılı tutarak farenin tekerleğini ileri – geri yapmaktır. Böylece sayfaya hem yakınlaşıp hem de uzaklaşabiliriz.

Sayfa İçinde Gezinme : Sayfamıza yakınlaştıktan sonra sayfa yukarı, aşağı, sol ve sağ kısımlarını görüntülemek için Space (boşluk) tuşuna basılı tutun ve fare ile çekerek sayfanızı sürükleyebilir ve istediğiniz alanı görüntüleyebilirsiniz.

Ekrana Sığdırma : Sayfanıza yakınlaştıktan sonra tekrardan sayfanızın tamamını çalışma ekranında görmek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey Ctrl+0 komutuna tıklamak.

Sayfa Penceresini Tam Ekran Yapma : Çalışmanızı tam ekran görmek için klavyeden Tab (Caps Lock)’un üstündeki tuşa bir kez basarsanız. Araçlar ve paneller kaybolur tam ekran olarak çalışmanızı görüntüleyebilirsiniz. Bir kez daha Tab tuşuna bastığınızda panel ve araçların geri gelecektir.

Sayfalar Arası Hızlı Geçiş: Birden fazla sayfanız açıksa bu sayfalar arasında hızlıca geçiş yapabilirsiniz. Ctrl tuşuna basılı tutarak Tab tuşuna her bastığınızda sayfalar arasında geçiş yapacaktır.

İmleç Görünümü : En fazla merak edilen ve sorulan Photoshop kısayolları’ndan  eğer seçtiğiniz aracın imleç işareti gelmiyorsa na, klavyeden Caps Lock tuşuna basarak görünümü geri getirebilirsiniz.

Layer’daki Tüm Objeleri Seçme : Bir layerın üzerinde yer alan bütün objeleri seçmek için Alt tuşuna basılı tutarak istediğimiz layer’a tıklamamız yeterlidir.

Seçtiğiniz Öğeyi Kitlemek : Bir öğeyi seçtikten sonra Ctrl+2 tuşlarına basarak öğeyi kitleyebiliriz. Böylece öğemiz hareket etmez.

Öğelerden Kiliti Kaldırma : Kilitlediğimiz objeleri tekrardan hareket ettirmek istersek, Ctrl+Alt+2 kilitini kaldırm

Sürükle – Bırak ile Kopyalama : Bir çizim, resim veya bir yazıyı Move Tool taşıma aracındayken Alt tuşuna basılı tutarak çektiğimizde bıraktığımız alanda bir kopyasını oluştururuz. Böylece hem taşıma hem de kopyalama işlemini aynan da yapmış oluruz.

Metni Sol – Sağa ve Ortaya Alma: Metin kutunuzu seçtikten sonra, Ctrl+Shift tuşlarına basılı tutarak L ‘ye bastığmızda sola, R ‘ye bastığmızda sağa, C ‘ye bastığmızda ortaya metni alabiliriz.

Yeni Layer Açma : Ctrl + L tulaına basarak yeni bir layer açabilirsiniz.

Tüm Layerları Aynanda Açıp -Kapatma: Tüm layerlarn gözlerini kapatmak için birinci layerın gözüne gelin, farenin sol tuşundan elinizi kaldırmadan en alttaki göze kadar hızlıca ilerleyin. Gözleri açmak için ise, en alttaki layerın gözüne gelin ve farenin sol tuşuna basılı tutarak yukarı doğru ilerleyin.

illustrato Kısayolları ile İleri – Geri Alma İşlemleri

Geri Alma: Bir veya daha fazla sayıda hamleyi geri alma işlemi yapacaksak, Ctrl+Z tuşlarına her bastığımızda 1 hamle geri alma işlemi yapacaktır.

İleri Alma: Çok fazla sayıda geri alma işlemi yaptıysak ileri alma işlemi yapmak isteyebiliriz. Bunun için Shift+Ctrl tuşlarına basılı tutarak Z‘ye her bastığımızda ileri alma işlemi yapacaktır.

Diğer tüm illustrator Klavye Kısayollarına ulaşmak için ise Adobe’nin Resmi sayfasında yer alan PDF‘i inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın