Photoshop Kısayolları ve Anlamları

Photoshop Kısayolları ve Anlamlarını; klavye kısayolları (keyboard shortcuts) işimizi daha hızlı ve pratik şekilde yapmamızı sağlayan komutlardır. Bu yazımda en çok kullanılan kısayolları detaylı olarak size anlatıcam. Diğer kısayollar için Adobe’nin resmi sayfasında kaynak olarak göstereceğim. Hadi başlayalım…

EN ÇOK KULLANILAN PHOTOSHOP KISAYOLLARI

Zoom (Yakınlaşıp – Uzaklaşma) : Sayfamıza yakınlaşmak veya uzaklaşmak için bir sayfa açtıktan sonra klavyeden Z tuşuna bir kez basın. Böylece Zoom aracını aktif hale getirmiş olursunuz. Artık sayfanıza her tıkladığınızda sayfaya yakınlaştığınızı göreceksiniz. Uzaklaşmak için ise Zoom aracındayken Alt tuşuna basılı tutarak tıklarsanız. Sayfanızdan uzaklaşırsınız. Bir diğer yöntem ise Ctrl+Alt tuşuna basılı tutarak farenin tekerleğini ileri – geri yapmaktır. Böylece sayfaya hem yakınlaşıp hem de uzaklaşabiliriz.

Seçim Alanını Sürükleme : Photoshop‘da Kare Seçim Aracı (Rectangular Marquee Tool) ve Elips Seçim Aracı (Elliptical Marquee Tool) ile seçim yaparken boşluk (space) tuşuna basılı tutarak seçimi istediğimiz yere sürükleyebiliriz.

Sayfa İçinde Gezinme : Photoshop kısayolları arasında en çok kullanılanlardan; sayfamıza yakınlaştıktan sonra sayfa yukarı, aşağı, sol ve sağ kısımlarını görüntülemek için space (boşluk) tuşuna basılı tutun ve fare ile çekerek sayfanızı sürükleyebilir ve istediğiniz alanı görüntüleyebilirsiniz.

Ekrana Sığdırma : Sayfanıza yakınlaştıktan sonra tekrardan sayfanızın tamamını çalışma ekranında görmek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey Ctrl+0 komutuna tıklamak.

Görüntüyü Yüzde Yüze Getirme : Araçlar çubuğu (Toolbar) ‘nda yer alan Zoom Tool ‘a çift tıklarsanız görüntüyü %100 hale getirecektir.

Sayfa Penceresini Tam Ekran Yapma : Çalışmanızı tam ekran görmek için klavyeden Tab (Caps Lock)’un üstündeki tuşa bir kez basarsanız. Araçlar ve paneller kaybolur tam ekran olarak çalışmanızı görüntüleyebilirsiniz. Bir kez daha Tab tuşuna bastığınızda panel ve araçların geri gelecektir.

Sayfalar Arası Hızlı Geçiş: Photoshop‘da birden fazla sayfanız açıksa bu sayfalar arasında hızlıca geçiş yapabilirsiniz. Ctrl tuşuna basılı tutarak Tab tuşuna her bastığınızda sayfalar arasında geçiş yapacaktır.

İmleç Görünümü : En fazla merak edilen ve sorulan Photoshop kısayolları’ndan  eğer seçtiğiniz aracın imleç işareti gelmiyorsa na, klavyeden Caps Lock tuşuna basarak görünümü geri getirebilirsiniz.

CMYK Renk Görünümü: Sayfanızda RGB olarak çalışırken renklerin CMYK’da nasıl görüneceğini merak ediyorsanız. Ctrl+Y tuşlarına basmanız yeterli. Böylece RGB modda renkleri CMYK olarak görebilirsiniz. Fakat bu sadece bir görünümdür. RGB moddan çıkmış olmazsınız. Ctrl+Y ‘ye tekrar basarak görünümden de çıkabilirsiniz.

Renk Kanallarını Görüntüleme: Renk kanallarını görüntülemek Ctrl+2, Ctrl+3, Ctrl+4, Ctrl+5 ve Ctrl+6 tuşları kullanılır RGB renk modunda iken Ctrl+3 sadece Red kanalını,  Ctrl+4 sadece Green kanalını,  Ctrl+5 sadece Blue kanalını,  Ctrl+2 ise RGB renklerin tamamını görüntüler. CMYK renk modunda iken  Ctrl+3 sadece Cyan kanalını,  Ctrl+4 sadece Magenta kanalını,  Ctrl+5 sadece Yellow kanalını,  Ctrl+6 sadece Black kanalını,  Ctrl+2 ise  CMYK renklerin tamamını görüntüler.

Araç Çubuğundaki Renkleri Sıfırlama: Sol taraftaki araç çubuğu (toolbar) ‘nda yer alan renkler standart (default) ‘ta siyah – beyaz olarak gelir. Bu renkleri değiştirdiyseniz ve yeniden siyah – beyaz renklere dönmek istiyorsanız. Klavyeden D tuşuna basmanız yeterli. Renkler standart haline geri gelecektir.

EyeDropper Tool ile Arkaplan Rengi: Damlacık aracımız olan eyedropper tool ile renk alma işlemi yaparken Alt tuşuna basılı tutarsanız. Rengi Toolbar‘ın altında yer alan arkaplan rengi bölümüne kaydeder.

Opaklık (Opacity) Değerini Değiştirme: Opacity’ini değiştirmek istediğimiz layer’a gelelim. Layer’ın kitli olmaması lazım layer kitli değil ve seçili iken kalvyenin üstünde yer alan 1-2-3-4-5-6-7-8-9-0 tuşlarına basarak, objenin opacity’ni istediğimiz değere getirebiliriz.

Nesneyi Büyütme-Küçültme ve Döndürme : Bir obje, resim veya yazıyı Ctrl+T moduna geçerek büyültüp, küçültebilir veya döndürebiliriz. Bunun için istediğimiz objenin layer’ındayken Ctrl+T tuşuna basarak Free Transform moduna geçiş yapalım. Objenin dört köşesi ve ortalarında kulakçıklar oluşur. Yukarı ve aşağıda bulunan orta kulakçıklar yardımı ile objeyi uzatabilir veya kısaltabiliriz. Sol ve sağdaki kulakçıklar ile objeyi genişletebilir veya daraltabiliriz. Dört köşedeki kulakçıklar ise objeyi komple büyütüp, küçültmemizi sağlar. İşiniz bittiğinde moddan Enter tuşu ile çıkış yapın.

Orantılı ve Merkez Tabanlı Büyültüp-Küçültme : Orantılı büyültme veya küçültme yapmak için Free Transform Ctrl+T  moduna geçiş yapın. Dört köşe noktasından herhangi birine gelin ve Shift tuşuna basılı tutarak büyütme veya küçültme işlemi yapın. Aynı işlemi Shift + Alt kombinasyonu ile yaparsanız merkez tabanlı büyültme – küçültme işlemi yapmış olursunuz. İşiniz bittiğinde moddan Enter yardımı ile çıkış yapın.

Döndürme (Rotate) : Bir objeyi döndürmek için Free Transform Ctrl+T  moduna geçiş yapın. İmleci objenin dışında bir alana getirin ve farenin sol tuşuna basılı tutarak sürüklediğinizde döndürme işlemi gerçekleşir, istediğimiz açıyı yakaladıktan sonra moddan Enter tuşu ile çıkış yaparız.

Yatay ve Dikey Aynalama: Bir objenin yatay olarak için, Free Transform Ctrl+T  modunda iken farenin sol tuşuna tıklayın. Açılan ve açılan menüden Flip Horizontal komutunu seçin. Objeyi dikey olarak aynalamak için ise, Flip Vertical komutunu seçin.

Klavyeden Font Tipini ve Boyutunu Değiştirme: Yazınızı yazdıktan sonra, yazınızı tarayın ve font seçim alanına bir kez tıklayın. Alanı mavi yapıktan sonra klavyenin yukarı – aşağı yön tuşlarını kullanarak istediğiniz fontu seçin. Ya da font seçim alanını mavi yaptıktan sonra istediğiniz fontun baş harflerini yazarak da fontu seçebilirsiniz. Font boyutu için ise font boyut alanına bir kez tıklayıp alanı mavi yaptıktan sonra  farenin tekerleğini ileri -geri iterek boyutu değiştirebiliriz.

Layer Boyama : Photoshop’ta layer boyamak için iki adet yöntem vardır. Birincisi Photoshop kısayolları’ndan  Alt + Backspace tuş kombinasyonu ile ön plan rengi boyama, ikincisi Photoshop kısayolları’ndan  Ctrl + Backspace kombinasyonu ile arka plan rengi alınarak layerı boyama.

Layer Üstüne Kopyalama: Kopyasını almak istediğiniz layer seçili iken, klavyeden Ctrl+J tuşlarına basarsanız  objenizin tam üstünde bir kopya oluşturur.

Sürükle – Bırak ile Kopyalama : Bir çizim, resim veya bir yazıyı Move Tool taşıma aracındayken Alt tuşuna basılı tutarak çektiğimizde bıraktığımız alanda bir kopyasını oluştururuz. Böylece hem taşıma hem de kopyalama işlemini aynanda yapmış oluruz.

Tüm Layerları Aynanda Açıp -Kapatma: Tüm layerlarn gözlerini kapatmak için birinci layerın gözüne gelin, farenin sol tuşundan elinizi kaldırmadan en alttaki göze kadar hızlıca ilerleyin. Gözleri açmak için ise, en alttaki layerın gözüne gelin ve farenin sol tuşuna basılı tutarak yukarı doğru ilerleyin.

Photoshop Kısayolları ile İleri – Geri Alma İşlemleri

Son Hareketi Geri Alma: Photoshop kısayolları’ndan en çok kullanı Ctrl+Z komutudur. Bu son yaptığımız işlemi geri almamızı sağlar.

Birden Fazla Geri Alma: Bir hamleden fazla sayıda geri alma işlemi yapacaksak, Ctrl+Alt tuşlarına basılı tutarak Z ‘ye her bastığımızda 1 adım geri alma işlemi yapacaktır.

İleri Alma: Çok fazla sayıda geri alma işlemi yaptıysak ileri alma işlemi yapmak isteyebiliriz. Bunun için Shift+Ctrl tuşlarına basılı tutarak Z‘ye her bastığımızda ileri alma işlemi yapacaktır.

Diğer tüm Photoshop Klavye Kısayollarına ulaşmak için ise Adobe’nin Resmi sayfasında yer alan PDF‘i inceleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın