WordPress Kavramları ve Blog

Wordpress Kavramları İlk olarak blog ve WordPress kavramlarından biraz bahsedelim. Bu bölümde temel kavramları öğrendikten sonra, birbiriyle çok karıştırılan WordPress.com ve WordPress.org hizmetlerinin farklılıklarını, avantaj ve dezavantajlarına değineceğiz.

 

Hemen Buraya Git :

Blog Nedir?

Blog İle İlgili Terimler

Blog Açmadan Önce Karar Vermeniz Gereken Konular

Barındırılmış Servis Mi Yoksa Kendi Host’unuz Mu?

WordPress Nedir?

GPL Lisansının Özellikleri Nelerdir?

 

Blog Nedir?

WordPress Kavramları denince ilk akla gelen Blog kelimesi, belirli bir konuya ilişkin ya da farklı konularda yazılar yazabildiğimiz; video, resim ve fotoğraf paylaşabildiğimiz web tabanlı platformdur. Günlük hayatımızı veya fikirlerimizi kolayca yazıp anında okuyucularla paylaşabiliriz. Zaten blogun en önemli amacı da paylaşmaktır. Paylaşmak istediklerimizi başkalarıyla paylaştıkça ve yorumlar aldıkça blog anlamını kazanır. Asıl adı weblog olan blog, kısaca blog olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Blog yazmanın tarihsel gelişimini ise, 1999 yılında Blogger’ın blog hizmetini sunmasıyla başlamıştır. Süreç 2003 yılında Google’ın Blogger’ı satın almasıyla devam etmiştir. Günümüzde ise günlük 50.000 yeni blogun açılması, bloglamanın hızla büyüyen bir akım haline geldiğinin bir göstergesidir. 2005 yılında hizmet vermeye başlayan Türkçe blog servisi Blogcu.com 2 sene içinde 300.000 üyeye ulaşmıştır. WordPress.com’un da Türkçe dil desteği vermesiyle bu blog hizmeti de ülkemizde hızla yayılmıştır.  2011’de yapılan istatistiklerine göre WordPress kurulum dosyalarının indirilme sayısının 55.000.000 geçtiği saptanmıştır.

Şimdi de biraz blog sitelerini diğer sitelerden ayıran en önemli özellikler, blog sitesi ile normal site açmanız arasında yaşanacak farklar ve bu durumun size artıları ve eksilerinin nasıl olacağından bahsedelim. Bir blog sitesi ile istediğiniz konularda resmi olmayan bir dilde yazılar yayınlayabilirken kişisel bir web sitesinde çok fazla paylaşım yapamazsınız. Bugüne kadar yaptığımız işlerden ve özgeçmişinizden bahsedersiniz.

Blog bildiğimiz web sitelerinden farkı nedir?” biraz buna değinelim;

 • Blog, çok fazla teknik bilgiye ihtiyaç duyulmadan oluşturulabilir,
 • Yazılara yorum eklenebilir. (Yazıcı ve okuyucuyu arasında bağ sağlayan en önemli özelliğidir),
 • Yazılar diğer platformlarda, sosyal medyada kolayca paylaşılabilir,
 • Kurumsal web siteleri gibi statik ve tek yönlü değildir,
 • Samimi bir üsluba sahiptir,
 • Rss ile okuyucular kolayca içeriğinize ulaşabilir,
 • Etiketleme özelliği vardır,
 • Ücretsiz olarak oluşturulabilir.

Bu özellikler blogun tercih sebebidir. Blog açmak her ne kadar kolay olsa da bir blogu devam ettirmek zor bir süreçtir. Blog yazarken dikkat etmemiz gereken hususlar vardır. Bu hususlara dikkat etmezsek yazı yazmak bizim için eğlenceden çok işkenceye dönüşebilir. Bu yüzde yazı yazarken dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır. Bu hususlar şunlardır;

 • Amaç: Blog yazmadan önce amacınızı belirleyin. Yoksa daha baştan kaybedersiniz.
 • İçerik: Yazılarınızı seçtiğiniz amaç doğrultusunda yazın. Sevdiğiniz ve bilgi sahibi olduğunuz konular hakkında yazın. İçeriğiniz blogunuzdaki en önemli unsurdur.
 • Süreklilik: Blogunuzu, güncel tutun. Haftada bir ya da ay da bir yazı paylaşıp blogunuzu takip etmezseniz blog anlamını yitirir.
 • Samimiyet: Yazılarınızı yazarken samimi olun. Okuyucuları kandırmayın, doğru bilgiler verin.
 • Sabır: Belki de en önemlisi sabretmek. Blogunuza yazı yazmaktan vazgeçmeyin, ne kadar zorlansanız da sabredin.
 • Sosyal Medya: Blogunuzu tanıtın. Bunun için facebook, twitter, instagram vb. sosyal medya araçlarını kullanabilirsiniz.
 • Kaynak: Eğer başka bloglardan ya da kitaplardan alıntı yaptıysanız muhakkak kaynak gösterin. Ben bu konuya çok dikkat ediyorum; aldığım her görselin ya da bilginin kaynağını yazıyorum. Emek hırsızı olmaya gerek yok.
 • Görsel,Video: Yazılarınızı zenginleştirmek için görsel veya video ile süsleyin.
 • Etiket:Okuyucuların size ulaşabilmesi için doğru etiketler kullanın.
 • Eklentiler: Blogunuza gerekli eklentileri kurun.

WordPress Kavramları ve Blog ile İlgili Terimler

 • Blogosfer: Global olarak tüm blogların oluşturduğu ve iletişim halinde olduğu topluluğa blogosfer adı verilir.
 • Blogroll: Blog’ların diğer bloglara link verdiği link kümelerine blogroll denir.
 • Geri Link: (linkback, trackback, pingback): Sizin yazınıza atıfta bulunarak bir blogunlink vermesidir.
 • Bloglama (Blogging): Blog yazma etkinliği.
 • Rss: Rss aboneliği olan kullanıcılara web sitenizdeki içeriği veya haberleri dağıtmanızı sağlayan bir yayın formatıdır.
 • Etiket: Yazınızın içeriğini özetleyen anahtar kelimelerdir. Herhangi bir konuyla ilgili benzer yazıları bulmayı kolaylaştırır.

Blog Açmadan Önce Karar Vermeniz Gereken Konular

Blog, açmadan önce bloğunuzun nasıl bir blog olacağı ile ilgili karar vermeniz gereken bazı konular vardır. Şimdi bu karar neye göre seçeceğiniz hakkında bilgi vereceğiz.

Tarzınız Ne Olacak ?

Blogunuzu kurmadan önce blogunuzun amacını belirlemelisiniz. Amacınız ilgi alanınız ve hobilerinizle ilgili bilgilerinizi internet’te diğer insanlarla paylaşmak yada kurumsal bilgilerinizi ve hedeflerinizi duyurmak olabilir. Aşağıda farklı türde bloglara örnekler verilmektedir.

Kişisel Günlük:

Kişisel bloglarla yazılar yazar ve yazılarınıza yorumlar yapılmasını sağlayabilirsiniz. Okurlarınızın blogunuzla ilgili güncellemeleri takip edebilmeleri için bir rss akışına sahip olmanız tavsiye edilir.

Kurumsal

Blog, bir blog herhangibir kurumun, okulun ya da işadamının amaçlarını yansıtacak şekilde tasarlanabilir. Bu açıdan kullanıldığında bloglar sıklıkla güncellenerek gelişmelerle ilgili bilgiler verilmelidir. Bununla beraber kurumla iletişime geçilecek bir bölüm de açılmalıdır.

Topluluk Blog’u

Blog’unuzu birden fazla kişinin yazı gönderebilmesine olanak tanıyacak şekilde ayarlamışsanız bir topluluk blog’u oluşturmuşsunuz demektir.Bildirgec.org ve hafif.org gibi siteler topluluk blog’larına örnek verilebilir. Bloglar genellikle bir okur topluluğu kazanmayı hedeflemektedirler. Blogların büyük çoğunluğu okurların yazılarınıza yorum yapabilmesi özelliğine sahiptirler. Okurlarınızın yazılarınıza yorum yapması blogunuzun etkileşimliligi artıracaktır. Fakat bazı durumlarda yorumları kapatma gereği duyabilirsiniz. Tartışmalı konuların okurlarınız arasında kavga çıkarma ihtimali ve gelecek yorumların fazla olmasından dolayı denetlemeye vakit bulamamanız blogu yorumlara kapatma nedenleri olabilir.

Yazar Sayısı?

Blogunuza sadece kendiniz mi yazacaksınız yoksa başka yazarların yazmasına da izin verecek misiniz? Bu da blogunuzla ilgili vermeniz gereken diğer bir karar. Birden fazla yazara izin verecekseniz buna uygun bir bloglama servisi seçmelisiniz. Bu anlamda WordPress çoklu yazarlara izin veren başarılı bir servistir. Blogcu.com ise çoklu yazarlara izin vermeyen servislere örnektir.

Barındırılmış Servis Mi Yoksa Kendi Host’unuz Mu?

Barındırılmış servisler esneklikten yoksundur. Fakat barındırılmış servisler ile hiçbir kurulum derdine girmeden birkaç dakika içinde ücretsiz bir blog sahibi olabilirsiniz. Kendi host’unuza yazılımı kurmak istediğinizde biraz teknik bilgiye ihtiyaç duyacaksınız. Kendi host’unuza kurduğunuz yazılımı daha esnek şekilde kullanabilir, kodlarına müdahale ederek istediğiniz değişikliği yapabilirsiniz. Bununla beraber ücretsiz aldığınız adınız.wordpress.com gibi servisler mahkeme kararıyla engellendiğinde blogunuza erişmeniz mümkün değildir.

WordPress Nedir?

wordpress kavramları nelerdir

WordPress Kavramları nelerdir ve WordPress nedir? GPL (General Public License – Genel Kamu Lisansı) yani açık kaynağı destekleyen bir lisansa sahip PHP ve MySQL kullanılarak oluşturulmuş kişisel bir yayın sistemi olarak tanımlanabilir. Diğer bir deyişle; WordPress bir çeşit İçerik Yönetim Sistemi’dir (CMS – Content Management System). WordPress’in sahip olduğu GPL lisansı, bu lisans sahibi yazılımı her şartta kullanımına olanak sağlar. Bu özellik açık kaynak kodlu yazılımların gelişmesi açısından oldukça önemli bir fayda sağlamaktadır.

GPL Lisansının Özellikleri Nelerdir?

WordPress Kavramları ‘ından biride GPL Lisansıdır. Üretilmiş olan olan yazılımın bu lisans ile kopyalanabilir olması, yeniden dağıtılabilir olması, değiştirilebilir olması, kullanılabilir olması, satılabilir olması ve lisans şartlarının orijinal dilinde geçerli olması şeklinde açıklayabiliriz.

Yayınlamak istediğiniz her türlü içeriği düzgün ve hızlı bir biçimde yayınlamanızı sağlayan bu platform Google tarafından da hızlı bir biçimde indekslendiğinden arama motorlarıyla dost bir yapısı olduğunu da belirtmemizde fayda var.

WordPress’in dünyanın her yerinde kullanılmasının ve çok fazla kabul görmesinin nedeni kuruluşu kolay, kullanımı basit, hızlı ve açık kaynağa sahip bir yazılım olmasıdır. WordPress her geçen gün sürekli geliştirilmekte, yeni eklenen özellikleriyle ve oldukça bol tema seçeneğiyle profesyonel bir içerik yönetim sistemi olarak daha fazla kişi tarafından kullanılmaktadır. Çok ekonomik fiyatlarda özel olarak geliştirilen profesyonel temalar satın alarak işinize en uygun web sitesini, tek satır kod yazmayı bilmiyor ve web sitesi tasarımı konusunda hiçbir tecrübeye sahip olmasanız bile hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Günümüzde bireysel ve kurumsal kullanımı çok artmıştır. Birçok dilde destek sağlayan WordPress, özellikle blog yazılımı olarak kullanılmaktadır. Fakat son dönemde portal sitelerin ve haber sitelerinin büyük çoğunluğu da WordPress altyapısını kullanmaya başladılar. Açıkçası, WordPress ile işinizi kolayca çözebilirsiniz.

Nerelerde Kullanılır ?

Genel kanı olarak blog yazarları için düşünülmüş bir platform olsa da haber sitelerinden e-ticaret sitelerine kadar geniş bir alanda kullanılmaktadır. Tema çeşitliliğinin fazla olması, gerektiğinde yapacağınız işe en uygun temayı ücretsiz olarak bile kullanabilme olasılığı yazılımı cazip ve popüler bir hale getirmiştir.

Size Nasıl Fayda Sağlar?

WordPress’in en büyük faydası sanırım açık kaynaklı ve ücretsiz bir yazılım olmasıdır. Herhangi bir konuda internet üzerinde yayın yapmaya karar verdiğiniz anda bu özellikleri ile iyi bir başlangıç alternatifi olabilir. İşiniz çok basit olsa bile yayınlamaya başladığınız yazı, fotoğraf ve video sayısı arttıkça yönetimi kolay bir içerik yönetim sistemine ihtiyaç duyarsınız. Yeni eklenenler, değişiklik yapılacaklar ve çıkarılacak içerik yönetimi WordPress kullanarak zahmetsizce, etkili ve hızlı bir biçimde yapabilirsiniz. Üstelik siz tüm bu değişiklikleri yaparken ziyaretçileriniz sitenizi problemsiz ve kesintisiz olarak kullanmaya devam edebilirler.

WordPress Eklentileri (Plugin)

Wordpress Kavramları denince akla il gelen şey wordpress eklentileridir. Bazen WordPress kurulumu yaptığınızda hazır gelen kodlar ihtiyaçlarınızın bir bölümünü karşılamayabilir. İşte bu noktada eklenti (Plugin) denen işinizi çözecek yazılım parçaları bulabilirsiniz. Çoğu ücretsiz olan bu eklentileri sunucunuzda kurulu olan WordPress altyapınıza eklediğinizde ihtiyacınız hızlıca ve yayınınız kesintiye uğramadan çözülmüş olur.

Bir cevap yazın