Adobe After Effects Nedir?

Video efektleri ve animasyon oluşturma işlemlerini gerçekleştiren programımız, Adobe After Effects ‘dir. Videolara efekt verilmesi noktasında önemli görev üstlenen Adobe After Effects programı, efekt verme, geçiş ekleme, renk düzenleme v.b işlemleri gerçekleştiriyor. Premiere Pro sistemiyle benzetilen Adobe After Effects aslında detaylı incelendiğinde çok farklı bir işe hizmet ediyor. Diğer Adobe programlarıyla birlikte kullanıldığında After Effects ile ortaya muhteşem çalışmalar çıkıyor. 2010’da Adobe firmasının bünyesine geçen After Effects, her daim kendini güncellemesiyle dikkat çekiyor. Adobe After Effects programının amaçları şu şekilde sıralanabilir:

  • Videolara Efektler Eklenebilir.
  • Videolar Filtrelenebilir.
  • Videolarda Dinamik Montajlar Oluşturulabilir.
  • Animasyon Çalışmaları Yapılabilir

Adobe After Effects’in aynı alanda olan diğer programı Premiere’de ise videonuza kurgu işlemi yapabilirsiniz. Yani videonuzun montajı tamamlandıktan sonra özel efekler vermek için After Effects programını kullanmanız gerekir.

Adobe After Effects Neden Kullanılır?

Profesyonel anlamda filmlerin efekt işlemlerinde, After Effects kullanılıyor. Yalnız filmde After Effects programı kullanıldıktan sonra düzenlenmesi de Adobe Premiere aracılığıyla yapılıyor. Genel olarak tüm Adobe programları birbirleriyle senkronize şeklinde çalışıyor. Çünkü her birinin kendine özgü özellikleri olan Adobe programlarında format açısından hiçbir sıkıntı yoktur. Bu bilgiler ışığında, After Effects ve Premiere Pro uygulamalarının düzenleme ile efekt hususlarında kullanıcılara farklı programlar sunduğunu söyleyebiliriz. Adobe After Effects programı özellikle katmanlı videoların düzenlenmesinde çok iyi değilken; Adobe Premiere Pro ise efektler konusunda bekleneni vermemektedir.

Adobe Photoshop, Adobe IIIustrator  programları ile After Effects programının işbirliği bir araya geldiğinde ortaya çok başarılı çalışmalar çıkabiliyor. Bu tamamen Adobe After Effects çalışmasını yapan kişinin hayal gücüne bağlı olarak şaşırtıcı çalışmalar izleyebiliyoruz. Videolarda yer alan görsel efektlerin neredeyse tümünde, tasarımcının hayal gücünü ortaya koyarak efektleri geliştirmeleri mümkündür.

Adobe After Effects programıyla görsel efektler haricinde; 2-D ve 3-D animasyonlarda yapılabiliyor. Animasyonlar; şirket reklamı, çizgi film, internet reklamı olarak kullanabilirsiniz. Son zamanlarda özellikle; görsel efektlerle ve animasyonlarla tasarlayan kişiler çalışmaları ile ön plana çıkıyor. Giriş seviyesine sahip diğer videoların düzenlenmesini sağlayan programlara göre Adobe After Effects, tasarımcıya çok daha fazla özgürlük tanıyor. Adobe After Effects ayrıca sektörde sunduğu çalışmalarla kaliteyi en üst düzeye çıkarıyor.

Adobe After Effects Özellikleri Nedir?

YouTube platformunda yer alan YouTuberler, Vlogger’lar ve Gamerlar genellikle, Adobe After Effects programını tercih ediyorlar. Profesyonel yazılım olmasına rağmen Photoshop’a benzer kullanımıyla özellikle dikkat çekiyor. Adobe After Effects programında; zaman çizelgesi, katmanlı yapılar ve medya butonları bulunuyor. After Effects yazılımında, CS6 tasarım özelliğini de ayrıca bünyesinde barındırıyor. Bu sayede karanlık tasarımlar, dikkat dağıtılmadan odak noktaya çevrilebiliyor. After Effects kullanımı çoğunlukla videolara farklı farklı efektler verilmesi için tercih ediliyor.

Adobe After Effects ile videolara sıradan efektler vermek dışında birçok profesyonel çalışmalarda yapılabiliyor. Örneğin; en baştan sonuna kadar çizgi filmlerin kaliteli şekilde hazırlanması Adobe After Effects ile mümkün olabiliyor.

Adobe After Effects’e ait kütüphanede, çok sayıda efekt arşivleri bulunuyor. Programın kütüphanesi haricinde isteğe bağlı olarak tasarımcıya ait efektlerle videolarda oluşturabiliyor. Böylelikle tasarımcı tarafından oluşturulan videolar, özgünlük ile farklılık anlamında herkesin dikkatini çekiyor. Adobe After Effects programını kullanabilmek için öncesinde video temellerin öğrenilmesi gerekiyor. Profesyonel çalışmaların ortaya çıkması adına, kurgu konusunda bir takım hususları tasarımcının bilmesi gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*