Adobe Illustrator Nedir?

Vektörel tabanlı çizim programlarından olan, Adobe Illustrator alanında en iyi olarak tanımlanmaktadır. Adobe şirketi tarafından tasarlanan Illustrator programı, profesyonel tasarımcılar tarafından çok fazla kullanılıyor. Vektörel tasarım yaptığınız için size sınırsız bir baskı özgürlüğü veriyor. Böylece yaptığınız bir logo veya tasarımı ister küçük bir kağıda isterseniz de bir bina giydirmesine sorunsuzca basabiliyorsunuz. Hatasız şekilde grafiklerin ölçeklendirilmesinin yapılmasında Adobe Illustrator programının önemli görev üstlendiğini söyleyebiliriz. SVG, PDF, AI ve EPS uzantılarıyla Illustrator programının öne çıktığını söyleyebiliriz. Reklam ajansları başta olmak üzere günümüzde çoğu alanda Adobe Illustrator programının kullanıldığını söyleyebiliriz. Adobe Illustrator programında tamamıyla vektörler kullanılarak tasarımlar yapılır. Görüntüler üzerinde çalışmalar yapılırken, büyük boyutlarda işlemler gerçekleşse dahi yine de görüntüde asla bozulmaların olmayacağını belirtebiliriz. Adobe Illustrator programıyla oluşturulmuş olan vektör grafikleriyse çözünürlükten bağımsız bir özelliğe sahiptir. Adobe Illustrator programında yaptığınız grafiklerin baskı kalitesi hiçbir zaman bozulmaz. Sorunla karşılaşılmadan istediğimiz kadar yeniden boyutlandırma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Adobe Illustrator Programı Niçin Kullanılır?

Adobe Illustrator programı hem MacOS hem de Windows işletim sisteminde sorunsuzca çalışır. Illustrator programının profesyoneller kişiler tarafınca özellikle tercih edilmesindeki ana nedense; çizimlerini sınırsız şekilde müdahale şansı vermesinin yanı sıra birçok yardımcı aracı ile bu işlemleri çok daha rahat ve hızlı bir şekilde yapmasıdır. Aslında vektörel tasarım programlarının çoğunda temel olarak birbirlerine benzeyen işlevler vardır. Adobe Illıstrator programını diğerlerinden ayıran en büyük sebepte, özelliklerinin diğerlerine göre çok daha gelişmiş olmasıdır.

Gelişmiş özellikleriyle dikkat çeken Adobe Illustrator aynı zamanda, sürekli gelişimine devam etmesiyle de tasarımcıları memnun ediyor. Adobe Illustrator programıyla, vektörel anlamda çizilen tasarımlar istenilen şekilde kalitesi kaybolmadan şekillendirilip, boyutlandırılır. O yüzden de Adobe Illustrator programı, kurumsallaşmış firmalarda adeta bir kural olarak kullanılır hale gelmiştir. Kurumsal Kimlik oluşturmada en iyi program olarak Illustrator karşımıza çıkıyor.

Adobe Illustrator Programı İle Neler Yapılır?

Tasarımlarınızda Reel fotoğraflara yer vermeyip, Adobe Illustrator programıyla vektörler çizimlerden  tasarımlarınızı sorunsuzca yapabilirsiniz. Illustrator programında, çok yönü olan çizim araçlarının olduğunu söyleyebiliriz. Illustrator programının sahip olduğu çizim araçlarıyla, birbirinden özgün vektörel çizimler oluşturulabilir. Tipografilerle birlikte illüstrasyonların oluşturulmasında da Adobe Illustrator’un önemi büyüktür… Adobe Illustrator programıyla gerçekleşen çalışmalarda ölçeklendirme işlemleri kolaylıkla yapılır. Yukarıda da değindiğimiz üzere görüntüde oynamalar yaparken kalitenin düşürülmesi de önemli ölçüde engellenir. Örneğin; bir firmanın logosunu ufacık kartvizitin üzerine ve çok büyük boyutlara sahip billboard afişlerine de aktarabilirsiniz. Böylelikle Adobe Illustrator programının sayesinde en ufak ayrıntılarla birlikte detaylarda tasarımların üzerinde görüntülenir.

Adobe Illustrator programıyla neler yapılır sorusunu aslında tam yanıtlamak mümkün değildir. Bu program, tamamıyla tasarımcının hayal gücüne bağlı olarak işlev yapar. Adobe Illustrator programıyla dijital dünyada aşağıda sıraladığımız tasarımları yapabilirsiniz:

  • Logolar
  • Kartvizitler
  • Kurumsal Kimlik Çalışmaları
  • Ambalaj Tasarımları
  • Afişler
  • Davetiyeler
  • Posterler
  • Site Ara Yüzleri
  • Karikatür çalışmaları

Tüm bu bilgilerden yola çıkarak, Adobe Illustrator Ne İşe Yarar ? Sorusunu kısaca şöyle yanıtlayabiliriz; vektörel çizimler ile bir kurumun ihtiyacı olan tüm basılı veya dijital materyalleri özgün ve kaliteli olarak tasarlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*