Adobe Indesign Ne İşe Yarar ?

Masaüstü ile alakalı yayıncılığın geliştirildiği yazılımın amiral gemisi, Adobe Indesign olarak bilinir. Dijital Dünya’da önemli bir yere sahip olan Adobe firmasının geliştirdiği bir program olan Indesign sayfa yapısının düzenli oluşumu vektörel tabanlı olması kılavuz sayfa oluşturması gibi özellikleri ile ön plana çıkıyor. Tabi en önemli işlevi ise çoklu sayfaları kolaylıkla düzenlenmesidir. Indesign programının gelişimi, günümüzde teknolojinin ilerlemesine bağlı olarak e-gazetecilik ile e-kitap gibi etkenlerinde önem kazanmasına bağlı olarak gelişmiştir. Adobe Indesign programı, ilk 1999’da piyasada yer almaya başlamıştır. 2010’dan bu yana da Türkiye’de basım ile yayıncılık alanında Adobe Indesign çok yoğun bir şekilde kullanılmaya başlamıştır. Çoklu sayfaların tasarlanması, optiklerle birlikte araçların geliştirilmesi ve düzenlenmesi açısından Indesign programı önemli görevler üstlenmiştir. Adobe Indesign, yayıncılıkla birlikte basım faaliyetlerinin kolaylıkla gerçekleştirilmesi adına tasarımcıya araçlar sunuyor. Sunulan bu araçlar sayesinde tasarımcı sanki Microsoft Word programını kullanıyor gibi çalışmalarını kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirebiliyor.

Adobe Indesign Programı Niçin Kullanılır?

Adobe Indesign programıyla, masaüstüne ait tüm yayıncılık işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Yayıncılık kapsamındaki bütün ürünlerin tasarlandığı bir program olarak karşımıza çıkıyor. Dijital platformda hazırlamış olduğunuz tüm projelerinizi tabletlere uyarlayıp paylaşmak adına Adobe Suite programını mutlaka kullanmanız gerekiyor. Özellikle Adobe programlarında yer alan çoğu formatların ve uzantıların desteklenmesini sağlayan özelliklerde Indesign uygulamasında bulunuyor. Popüler e-kitap uzantısı olarak görev yapan EPUB formatlarıyla önemli projeler oluşturulabiliyor. Hatta Flash dosya uzantılarından oluşan SWF adlı formatta da projeler oluşturulabiliyor. Detaylı çoklu sayfalarla çalışmalar elde edilecekse o zamanda XML dosyası şeklinde projeler oluşturuluyor. Adobe Indesign, tam anlamıyla kullanıcıların kolay kullanabileceği ve faydalanabileceği bir program olarak tasarlanmıştır.

Adobe Indesign programıyla; size özgü sıfırdan çizimler yapabiliyorsunuz. Masaüstü yayıncılığı temsil eden Adobe Indesign; yazı araçları ile font kullanımları açısından da çok gelişmiş bir program olduğu söylenebilir. Çizim yapma özelliği olmasına rağmen Indesign programı tamamen bir sayfa mizanpaj programı olması nedeniyle bu konuda çokta verim almayabilirsiniz. Adobe Indesign programında eksik olan çizim uygulamasını, Illustrator adlı programla giderebilir ve sorunsuzca çizimi Indesign programına çağırabilirsiniz.

Adobe Indesign Programı İle Neler Yapılır?

Masaüstü yayıncılığın temsil edildiği çoklu sayfa ürünlerinin tasarlandığı Indesign programı, tam olarak dijital yayıncılığı kapsamıyor. Dijital ile birlikte fiziksel yayıncılığı da içerisine alan bir program olarak geliştirilmiştir. Adobe Indesign programıyla ortaya çıkan çalışmaları şöyle sıralayabiliriz:

  • Gazeteler
  • Dergiler
  • Kataloglar
  • Kitaplar
  • E-Dergi
  • E-Katalog
  • E-Kitap

Yukarıda belirttiğimiz tüm ürünleri oluşturarak ister basılı ister dijital ortamda bir masaüstü yayıncılık ürünü ortaya çıkartabilirsiniz. Adobe Indesign, Photoshop’a ait psd ile Illustrator programının eps ve ai dosyalarını da destekliyor. Böylelikle Indesign eksik olduğu efektsel ve görsel hususlarda Adobe’nin diğer programları sayesinde kendini tamamlamış oluyor. Adobe Indesignaynı zamanda yazım hatalarının bulanabilmesi noktasında tasarımcıya büyük kolaylıklar sağlıyor. Bul ve değiştir komutları Adobe Indesign programında çok fazla güçlendirilmiştir. Özellikle etkili aramaların ve değiştirme işlemlerinin gerçekleşmesi için Indesign önemli görevler üstlenmiştir. İşaretli ve numaralı listelerle beraber madde imlerinin Indesign programında yer almasıyla tasarımcının işi daha da kolaylaşıyor. Stilleri belirlemede ve master sayfa oluşturma özellikleri ile Adobe Indesign önemli görevler yapıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*