Adobe Photoshop’u Kullananlar

Adobe şirketi tarafından tasarlanan Photoshop programı sayesinde; görseller üzerinde önemli değişikler yapılabiliyor. Photoshop programıyla görsellerin üzerlerinde; kopyalama, ışık, kesme, yapıştırma, silme, renk vb. düzenlemeler çok hızlı ve pratik bir şekilde yapılıyor. Adobe Photoshop programında özellikle görsellerin; boyutları, parlaklıkları ve bulanıklıkları gibi konularda da önemli ayarlamalar yapılabiliyor. Görsellere perspektif kazandırılması konusunda ise Adobe Photoshop ciddi bir rol üstlenmiştir. Photoshop günümüzde çok fazla alanda ve sektörde kullanılıyor. Photoshop programının daha çok basılı ve görsel medyalarda kullanıldığını söyleyebiliriz. Photoshop programını en çok kullanan alanlar ve kişiler şunlardır:

 • Fotoğrafçılar
 • Grafik Tasarımcılar
 • Web Tasarımcılar
 • Sosya Medya Editörleri
 • Mimarlar
 • Youtuberlar

İnternet üzerinde yer alan çoğu haber platformunda Photoshop programının kullanıldığını söyleyebiliriz. Adobe Photoshop Nedir ? Sorusunu kısaca; sizin fotoğrafta istemediğiniz yerleri dilediğinizce değiştirilme olanağına sahip, yada fotoğraflarınızdan yeni bir tasarım oluşturmanızı sağlayan bir program olarak yanıtlayabiliriz.

Adobe Photoshop İşlevleri Nedir?

Adobe Photoshop programı ile fotoğrafçılar hergün yüzlerce fotoğrafı mükemmel hale getiriyor. Kurumsal birçok firma Adobe’nin XD programını çıkarmasına rağmen Web Tasarımlarına Photoshop’da hayat vermeye devam ediyor. Mimarlar renderlarına son rötuşlarını Photoshop programında yaparak üst düzey gerçekçi ve kaliteli görseller oluşturuyor. Adobe Photoshop, Dünya’nın en popüler fotoğraf düzenleme editörü olarak biliniyor. Adobe Photoshop bünyesinde fotoğraf düzenleme işlemlerini yapmak adına birçok araç seçeneğinin olduğunu söyleyebiliriz. Adobe Photoshop programını yazılım işlevleri açısından incelediğimizde, profesyonel anlamda çok geniş alanlarda bir konsept sunduğu su götürmez bir gerçek. Photoshop kullanımı özellikle; fotoğrafçılık, reklamcılık ve sinema gibi alanlarda vazgeçilmez olarak kullanılıyor. Profesyonellik bakımından ortaya önemli eserlerin çıkması adına, Adobe Photoshop’un yaptığı katkı çok büyüktür… Adobe Photoshop programıyla yapılan işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Fotoğrafların üzerinde her türlü müdahale ve manipülasyon işlemleri,
 • Reklam adına yapılan birçok dijital ve basılı materyal,
 • Renderların estetik anlamda daha iyi hale getirilerek düzenlenmesi,
 • Sosyal Medya Tasarımlarının yapılması,
 • Web Tasarım projelerinin hazırlanması,

Adobe Photoshop Programı Kullanımı Nasıldır?

Grafik Tasarımcılar ana programlarının vektörel çizim programları olmasına karşın Adobe Photoshopprogramına çok fazla ilgi gösteriyorlar. Çünkü hangi hangi tasarım programını kullanırlarsa kullanasınlar en iyi resim düzenlmesini Adobe Photoshop programında yapacaklarını çok iyi biliyorlar.

Adobe Photoshop programıyla hem amatörce hem de profesyonel anlamda; özgün tasarımlara imza atabilirsiniz. Fotoğrafın ya da grafiksel verilerin yeniden tasarlanması yerine Photoshop programı kullanarak düzenlemeler yapabilirsiniz. Silme, kesme ya da kopyalama tarzında birçok öğeleri kullanarak fotoğraflarınızı düzenleyebilirsiniz. Adobe Photoshop birçok farklı alanda kullanım amaçları gözetilerek; etki yaratan ürünlerin ortaya çıkmasını sağlıyor. Son dönemlerde özellikle Adobe Photoshop kullanımıyla;  soluk, kötü, yıpranan görüntülere üst düzey şekilde düzenlemeler yapılarak yepyeni ve güzel görüntüler elde edilebiliyor. Ayrıca Adobe Photoshop; GIF, TIF, BMP, JPG ve PCX dosyalarını da destekliyor. Benchmark sonuçlarında en üst sıralarda yer alan Photoshop, kullanım kolaylıklarıyla ve 2-D, 3-D çalışmalarındaki performansıyla da çok dikkat çekiyor. Adobe Photoshop’u çok iyi kullanabilmek kullanacağız sektör ne olursa olsun. Biraz fotoğrafçılık ve tasarım bilgisi bilmeniz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*